Potatis

Skrivet av den 31 augusti, 2009 klockan 15:02 i Busfunderingar,Dagar med Linda,Lilla gula huset

potatisupptagning

Om någon minns så satte vi den 13 juni hela SJU potatisar i pallkrage. Lagom till  födelsedagen i går kollade vi om det blivit några småpotatisar.

Och se! Det hade det. Vi tog bara ett par stånd och blev rejält mätta. Så lite har vi kvar till en kommande helg. Nästa sommar kommer vi kunna sätta potatisen i ett vanligt land, men i brist på detta fick det bli pallkrageodling detta år. Och det har ju tydligen funkat bra!

Vad diggar ni potatisupptagarens kläder… väldigt väl lämpad för göromÃ¥let va?

3 har sagt sitt

3 har sagt sitt när det gäller mina tankar om “Potatis”

  1. Det här sa annas Perssonliga den 31 augusti, 2009 klockan 17:41

    Ha,ha, ja vit skjorta i potatislandet kanske inte är det första man väljer… men somsagt är det födelsedag sÃ¥ är det.

    Ha en bra dag!!
    Anna

  2. Det här sa Cia den 31 augusti, 2009 klockan 20:33

    Jag tycker det ser ut som han höll sig ren i alla fall.

  3. Det här sa Eva den 3 september, 2009 klockan 21:53

    Ã…h!! Denna potatis! Ger mig flashback frÃ¥n uppväxten i Storön utanför Kalix. Det var ett ständigt potatisande, hela tiden. Plöja landet, sätta potatis, ränsa ogräs, ta upp potatis, gÃ¥ och hämta potatis… Hela uppväxten var, när jag tänker efter, som en enda stor potatis :!: :cool:

Trackback URI | Comments RSS

Vad tycker du?