

Så här ”romantisk” har jag varit nu i helgen. Dock har några blommor redan ”vissnat” efter en dags jobb. Men inte alla – lite blommar jag allt ännu…Nån dag till. Sen får jag väl hitta på nåt annat att dekorera dom med.


Så här ”romantisk” har jag varit nu i helgen. Dock har några blommor redan ”vissnat” efter en dags jobb. Men inte alla – lite blommar jag allt ännu…Nån dag till. Sen får jag väl hitta på nåt annat att dekorera dom med.

Titta här vilken sötnos. Av en slup upptäckte vi fullt med småsköldpaddor i en av floderna. Vi visste att det skulle finnas, men trodde inte att dom fanns så nära utloppet. Hade vägen vi egentligen tänkt promenera varit öppen hade vi missat dessa djur.

Det här är svårt att se vad det föreställer men det är också en sköldis. Fast under det strömmande vattnet. Tycker bilden blev så cool. Som mosaik nästan..


Och vad tycks om den här lilla puttiga kompisen då. Hur kelig som helst. Den låg i famnen och sög i armvecket – med höga snuttljud och så det typiska trampandet. Sååå gulligt. Ingen mamma i närheten. Och inga syskon. Vi hälsade på den här ett par gånger i samband med att bus köpte glass. Helt bedårande.

Ja vilka det här är ser ni ju. Jag ser däremot först nu att jag glömde matcha nagellacket med klänningen den här kvällen. Hoppsan.

Och det ni ser på kollaget ovan är en stilstudie över hur man ser ut när man knyter en knut på ett körsbärsskaft enbart med hjälp av tungan i munnen. Ni som sett TwinPeaks vet vad jag menar… Jag kan. Kan ni???
Tema av Anders Noren — Upp ↑
Så här säger ni