Dag: 27 juli 2025

Den sista dagen…

Vaknade så jag hann säga hejdå till ungen innan han cyklade till fortet.

Frukost framför Nyhetsmorgon och sen gick jag ut.

Klippte gräset. Inte för att det behövs, men nu väntas regn plus att nästa klippning blir tidigast till helgen så jag klippte det lilla som växt. Och då hittade jag dagens fyrklöver.

Sen gallrade jag bort äppelkart. Annars kommer det bli på tok för tungt för träden.

Och så gick jag en vända med trimmern.

Hann även rensa ogräs bland jordgubbarna samt vattna ungefär halva gårdens växter.

Sen kom maken.

Lunch på altan. Vattnade färdigt och sen en promenad.

Härliga +27⁰ även denna söndag.

En massa vatten och en glass. Och så kom sonen hem.

Vi började avrunda och vid femtiden lämnade vi han och Gula Huset.

En snabb sväng förbi mina föräldrar för att hämta ett gäng gamla pocket-Starlet.

Hemma hann vi packa upp, skriva handlingslista till morgondagen samt sätta om en kaktus innan vi gick ut för att beställa thai.

Mysig avslutningsmiddag på balkongen. Och sen jordgubbar till nyheterna.

Nu ska vi göra vårt bästa för att sova gott. Jobb i morgon. 🫣Det känns ju på tok för tidigt….😭

Moln, cykeltur och gyros

En grå, men varm, dag. +25⁰ men i princip ingen sol alls. Perfekt tvättdag. Maskinen gick varm hela dagen.

Nästan varenda promenad kommer denna sötnos springande när hon hör oss komma.

Hon vill bli gosad. Ordentligt. Och hon anser sig inte färdigklappad förrän vi passerat kissestenen. Sen kan vi säga hejdå (och gå skölja händerna i älven innan man oavsiktligt petat i ögonen).

Min lillasyster med familj (- 1) kom förbi en snabbis innan de skulle till fortet. Så dom fick titta på när vi åt lunch.

Nästan samtidigt som dom åkte for även maken. Han skulle på samkväm på kvällen och drog hem efter lunch.

Jag passade på att tömma sängarna, damsuga och vädra (och tvätta).

Och så hittade jag dagens fyrklöver. Som faktiskt var två varav ett med fem.

Sen tog jag cykeln till fortet.

Hundraåringen jobbar på bra (alltså, cykeln. Inte jag) och jag hann fram i tid för att både prata med sista besökarna samt hjälpa till att stänga fortet för dagen.

Stannade och pratade med ett gäng får på hemvägen.

På just den här bilden är det sonens fingrar som det sugs på. När fåret sög på mina gnagde hon till. Oops…

Kvällens middag innehöll många sorters kryddor.

Men så blev det också gyros. Grillade karrékottisar som sen strimlades och fick extra krisp i ugnen innan servering.

Vid tiotiden tyckte jag det kändes svalt ute på altan. Inte konstigt. Då var det bara +18⁰. Dags att gå och ta hand om disken.

Sist en dokumentation över en helt normal Linda-dag:

© 2025

Tema av Anders NorenUpp ↑