Utpumpad

OK.. nu är vi redo för Kalix Barnmässa.

Tre timmar tog det att frakta, bära upp och  ställa i ordning allt i mässlokalen. Och det trots att vi samlat på oss grejorna redan tidigare.

Puh. Men fint blev det.

Så det här möter besökarna som hittar till vår ”monter”: (och hit hittar man bland annat om man följer trollfötterna utskurna i korkmatta som ligger fastklistrade på golvet mot/runt vår plats)


Här blir det Sandlek. Med silar, trattar, burkar, snäckor, vackra stenar…

Lite av vår eget-tillverkade material: Matte i rör, färgmatchnings-burkar, Jag-rören och pimpade fågelholkar.
Här kommer även en dator med ett bildspel från verksamheten finnas under helgen.

Mer material: Bockarna Bruse, Klossar som är bra för barnens miljö – dom är ”tysta”, krassefrön… Och information om att vi är med i Håll Sverige Rent Projektet; Grön Flagg.

En saga med lägesorden

Här kan man måla sina egna piratbrillor!

Och här kan man fiska magnetfiskar. När man fått fem fiskar i sin hink får man en…

”…Guldpeng”!!!!

Här syns även vår fina Grön Flagg-flagga. Vi är ju alltså certifierad Grön Flagg – förskola!

Och i fiskenätet hänger mitt  tecknade Alfabet.

Sen sjunger ju vi/jag med barn (och andra besökare) ett par gånger per dag under mässan. Naturligvis på temat PIRATER. Skepp och Hoj!

4 reaktioner på ”Utpumpad”

  1. men å va mycket fint du har gjort iordning!å va roligt ni kommer ha det 🙂

    Svar: inte JAG. VI. Vi har gjort det tillsammans. Och hela helgen ska vi jobba ihop med detta. Jag och mina underbara kollegor. 🙂

  2. Härligt med ett jobb där du kan få leva ut din kreativitet! Härligt för barnen att få ha dig som ”fröken”.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen