”Bara” 28 februaridagar kvar…

februarisol

Ja så är januari ”avklarad”… bara februari kvar att genomlida

För det är så jag känner det: Januari och februari är ökentrista månader. Nästan i klass med oktober. Det kan vara galet kallt, det förekommer inga roligheter, inga födelsedagar, inga helger. Det är fortfarande rätt mörkt. I alla fall i januari. Och det kan komma tokmycket snö.

Sen när mars kommer brukar allt gå lättare. Det blir ljust. Vi får – förhoppningsvis – vårvinter. Det blir härligt skidväder, soliga dagar, takdropp…. det blir födelsedagar, påsk…. och sen rullar det på.

Idag fick vi alla fall en jättehärlig solig februarigmåndag…. weeeee… 7 grader och sol. Underbart.

Tyvärr fick jag skippa min planerade morgonsväng då halsen bråkat nattetid under helgen/natten mot idag. (den blir bra under dagen, men jag törs inte chansa). Och lunchpromenaden blev endast hem till mig – och tillbaka. Eftersom tiden upptogs av ett trevligt paket som låg i postfacket.
Men en skön kvällspromenad hann vi med. Alltid något.

2 reaktioner på ””Bara” 28 februaridagar kvar…”

  1. Ja, jag tycker Februari är den klart värsta månaden. nu vill jag bara snabbt få VÅR!!!
    Vad var det i paketet??

  2. Ja visst är det skönt att februari har påbörjats 🙂 Här är februari krigarens månad så det är lite fest iaf.
    Var rädd om dig så det håller sig där de är nu, de där förkylningsbakterierna.
    Fin kväll till dig!
    Kramen
    Pia

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen