Teckning man blir glad av

Teckning september

Ett smakprov på bus tecknarförmåga igen. Mest för att farmor ska få se bilden. Originalet har han nämligen skickat med flaskpost nedför älven här om dagen. Trots att jag bönade och ville behålla just denna fina teckning. Nope – det fick jag verkligen inte. Men jag fick sätta in den i datorn, som han säger. Tur. För då kan jag låta den vara med i nästa fotobok.

Någon som ser vad den föreställer?

Så här säger han själv, samtidigt som han pekar på teckningen:

– Det är en gubbe som är ute och går. Han har en båt på sin tröja. Det där är hus med ett runt delat fönster, ett fyrkantingt delat fönster och ett trasigt fönster. En sol. Ögon har solen. Och det brevid solen är solstrålar. Ett hus med en fyrkantigt delat fönster. Ett myrhus. Det är därför det är så litet. (bus räknar) 1, 2, 3, 4, 5 våningar  har myrorna.

5 reaktioner på ”Teckning man blir glad av”

  1. Vilken fin teckning! 😀
    Man kan verkligen inte tro att det bara är ett par veckor sedan han fortfarande ritade huvudfotingar. Nu är det både detaljer och känslor med på bilden.

  2. Farmor: Jepp.. synd jag inte fick behålla den. TAck och lov kan man spara den ändå.. Kanske vi kan få den utprintat hos dig???

  3. Jag har redan printat ut den från bloggen, men det blev miniformat. För att få fullstort format måste du nog maila bilden till mig, tror jag eller…….?

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen